Daylighting

Daylighting - DOĞAL AYDINLATMA – DOĞAL AYDINLATMA TASARIMI

DOĞAL AYDINLATMA – DOĞAL AYDINLATMA TASARIMI

DAYLIGHTING DESIGNGün ışığıyla aydınlanmış  alanlar oluşturarak insanların içindeki cevheri dışarı çıkarın.
Basit tasarım teknikleriyle bir binanın etkinliği arttırılarak içinde yaşayan insanların daha üretken, daha mutlu ve daha sağlıklı olması sağlanabilir.
Ancak, iyi doğal aydınlatma çözümlerine ulaşmak için binanın tasarımında entegre yöntemler kullanmak gerekir.
Doğal aydınlatma tasarımı daha bütüncül olmalı: bir taraftan ana fikrin dışına çıkmayan çözümler geliştirilirken diğer taraftan görsel ihtiyaçlar ile ısı ve enerji ihtiyaçları da karşılanmalıdır.
Güneşin hayatımızı nasıl şekillendirdiğini keşfetmeli ve buradan öğrendiklerimizi bina tasarımı sürecinin başından itibaren uygulamalıyız.

Doğal Aydınlatma ve Geçmişteki Mimari Hareketler

Bauhaus ekolü binaların tasarımında başvurulan paradigma kaymasından sorumluydu ve günümüzde tasarımcıları halen daha etkilemeye devam etmektedir.
Bauhaus’un en güçlü temalarından biri iç mekânları şekillendirmede ve kavramları dışa vurmada kullandığı  ışığın rolüdür.
Bauhaus’a göre, ışık ve şeffaflık; açıklığın, özgürlüğün, demokrasinin, ahengin ve sağlığın sembolüdür.
Bu da camın bolca kullanıldığı ve dolayısıyla doğal ışığın binalara akarak iç mekânla dış dünyayı birbirine bağladığı tasarımlarla hayat bulur.
Renkli ışıkların bir araya gelerek beyaz ışığı meydana getirişini gösteren Hirschfeld-Mack  ile gölge ve ışığı kullanarak boşluğu şekillendiren Albers,  ışıkla özellikle ilgilenen Bauhaus ekolü uygulayıcıları arasındadır.
László Moholy-Nagy ise sanatın ancak ışığı yansıttığı zaman anlam kazandığına inanıyordu.
Onun fikirleri, Bauhaus’un ve kendi yaşamının çok sonrasında da mimarlara, sanatçılara ve tasarımcılara kuşaklar boyunca ilham vermiştir.
Örneğin, Le Corbusier doğal ışığı iç mekânlara yönlendiren bir araç olan pencerelerin önemine inanıyordu.
Onun keşfi olan fenêtre en longeur (uzun yatay pencere), mimaride bir ilk olmuştur.

DAYLIGHTING DESIGN 1Günümüzdeki Doğal Aydınlatma Tasarımı Eğilimleri

  • Sürdürülebilirlik ve doğal yollarla aydınlatılan ortamların sağlığa yararları konusunda bilinçlenen müşteriler.
  • Doğal ışık, en az kullanılabilir iç mekân alanı kadar önemli kabul edilir ve birbirine bağlanan dikey bağlantılarla daha heyecan verici alanlar yaratır.
  • Termal açıdan verimli olan yalıtımlı camlardaki teknolojik gelişmelerle birlikte mimarlar daha çok çeşit pencere ve dış cephe malzemesi keşfetmeye başladı.

 

 

Doğal Işığı Kullanmada En Etkili Stratejiler

  • Işığın bir binaya nasıl girdiğini, orayı nasıl aydınlatıp canlandırdığını ve bu mekanın içinde yaşayanların fizyolojik olarak bundan nasıl etkilendiğini dikkatle inceleyin.
  • Doğada ve sanatta doğal ışıktan ilham alın ve kutsal mimaride doğal ışıktan asla vazgeçmeyin.
  • Bir binaya doğal ışığı sokmanın farklı yollarını araştırarak işe başlayın ve bunları işlevsel ve mekânsal ihtiyaçlarla dengeleyin.
  • Her bir unsurun malzemelerini, ışığın bunları nasıl etkileyeceğini ve bunların binanın görselliğine ne katacağına dikkat edin.

 

Doğal Aydınlatmaya Danpal Yaklaşımı

Danpal’a göre iyi tasarlanmış bina, iç ortamın konforunu bozmadan olabilecek en yüksek seviyede güneş ışığının içeri girmesini sağlamalıdır.
Danpal®, gün ışığından faydalanılan ve tüm yapılar için tasarlanan harika bir mimari çözüm yelpazesi sunar.
Danpal, enerji kaynaklarını en yüksek seviyede kullanan ürünleri buluşturarak en etkili ışık açıklıklarını planlamak için doğru araçları sunar.
Mimari teknolojilerde vizyoner olan Danpal®, Danpalon® yarı saydam kilitli panel sistemini geliştiren ilk firmadır.
Otuz yıldan uzun bir süredir Danpal® sistemleri dünyanın dört bir yanında ticaret, eğitim, ulaşım, sağlık, spor ve yüksek teknoloji endüstrilerini kapsayan mimari projelerde kullanılmaktadır.
Danpal en son teknolojiyle uyumlu bir yazılım kullanarak gün ışığından faydalanmada ideal planlama sağlayan aydınlatma ve güneş enerjisi simülasyonları sunar.
Danpal, gün ışığı mimari yeniliklerinde uzman olarak sahip olduğu 30 yıllık deneyimiyle benzersiz simülasyon çözümleri sunar.